Hol lehetett az Éden?
Ez a kérdés újra és újra felmerül, és nagyon érdekes válaszok születnek. Megoszlanak a vélemények.
A Biblia a földrajzi meghatározást illetően leírja, hogy négy nagy folyó, a Tigris, az Eufrátes, a Pison és a Gihon öntözte.
Egy Elvy E. Callawag nevű ember azt állítja, hogy az emberiség bölcsője a floridai Apalachicola folyó partján ringott. Ezt azzal támasztja alá, hogy csupán az Apalachicola a világ egyetlen négy főágból álló folyórendszere.
Paul Hogan ausztrál természetesen Ausztráliába helyezi el az Édent, mégpedig Új- Dél-Walesbe, Dubbóba.
Nyilván, hogy az Éden helyét nem lehet kisajátítani a magunk vágyai, nemzeti önérzete szerint.
Mindenképpen támpontot ad az Eufrátesz és a Tigris folyó, amelyek ma is léteznek.
Az Eufrátesz sumér neve ’Nagy Folyó’-t jelent. A perzsa név hasonlít az Eufrátesz szóhoz.
Két ága van, amely Melidinél egyesül és Eridu közelében torkollik a Perzsa öbölbe. Ma előzőleg beleömlik a Tigris is, de a Biblia korában külön ömlöttek a tengerbe.
A folyó medre a történelem során vándorolt – mai folyókkal is megtörténhet – és a valaha a partján épült városok ma nincsenek a folyóparton.
A Tigris folyó sumér neve folyton áradó folyót jelent. A Paradicsom folyójának egyik ága, amely a Bibliában nemcsak a teremtéskor, hanem később is említésre kerül.
Tehát, ha az Éden helyét szeretnénk meghatározni, a két folyó tájékán, a Perzsa öbölben vagy a törökországi Anatóliában lehetett.
Valószínű, hogy a vízözön és annak következményeként a másik két folyó eltűnt.
Szeretném megjegyezni, hogy a héber ’Éden’ szó gyönyört, boldogságot jelent. Jól kifejezi azt az állapotot, amely a bűneset előtt fennállt.
Habár az Éden pontos helyének meghatározása most nem lehetséges, de azzal a reménnyel lehetünk, hogy az Új Földön sétálhatunk a gyönyör és boldogság kertjében.
Gyürüs István