Jó oldal, rossz oldal
Kicsi gyermekkorunk óta hajlamosak vagyunk arra, hogy a hallott történet pozitív főszereplőjével azonosuljunk.
Ki vagyok én?
- Mózes és Józsué – akik jöttek le a hegyről – kezükben a két kőtáblával – vagy a borjú előtt hajlongok a többiekkel? (borjú = arany, bálvány, ékszer, autó, ház…)
- A néphez tartozom, aki lélegzetvisszafojtva figyeli az eseményeket Jerikó elfoglalása után – Vagy én vagyok Ákán, aki magamhoz veszem, ami nem az enyém, eldugom „jobb napokra” – „nehezebb napokra”. Pl. tized, és áldozatok – ami az Istené. Egy ilyen vizsgáról, mint amilyen Ákán vizsgája volt, hogyan kerülnék ki?
- Jézus tanítványai között állok – vagy rólam mondja Jézus, hogy képmutató, meszelt sír, aki kívülről mutatós, de belülről férges. Szépen hirdetem az igét, gyönyörűen énekelek – de igaziból egészen más ember vagyok a valóságban
- Búza vagyok – vagy konkoly a búza között? Foglalom a helyet, melegítem a székemet, de nem lehet hozzám nyúlni, mert akkor magammal rántok értékes búzákat.
- Melyik szereplő helyén állok? – Jézus szerepében – aki mentő körülményeket keres? Magdaléna – akiről mindenki tudja, hogy bűnös, - vagy kövekkel a kezemben állok ott – készen arra, hogy lesújtsak?
- Biztos, hogy a kis pirospozsgás, szorgalmas Dáviddal tudok azonosulni, aki hárfázgat, állatokat terelget, védelmezi azokat a vadállatoktól? – Vajon nem én vagyok Samma vagy Eliáb (Dávid testvérei) – akik kívülről szépek, magasak – de többé nem látjuk őket.
Ki vagyok én?
Kívülről egy tükör is megmutatja. De úgy igazán? Belülről?
Őszintén válaszoljunk meg ezekre a kérdésekre:
- Milyen az Istennel való kapcsolatom?
- Milyen az imaéletem?
- Milyen a Bibliatanulmányozásom?
- Mennyire hiszem, hogy körülöttem emberek elvesznek, ha nem beszélek nekik Jézusról? Mennyire érzem ennek a súlyát?
- Milyen a kapcsolatom a pénzzel? Megadom minden esetben Istennek azt, ami az Övé, vagy „én úgy gondolom” – nem bűn, ha azt teszem, amit Ákán?
- Milyen a kapcsolatom az idővel? Tudom, hogy el kell számolnom vele, hogy nem tékozolhatom el hiábavalóságokra?
- Milyen a kapcsolatom a szombatünnepléssel? Mi az, amiről Isten azt mondja… ezt tedd… ezt ne tedd, de én úgy gondolom, hogy… A szombati teafőzés, mosogatás, világi beszéd, világi helyeken való szórakozás nem olyan nagy bűn. Naplementétől naplementéig szent számomra az idő? Világi könyvek, újságok, TV, rádió… hogy állok ezekkel? Vagy a szombat „szent heverde napja” – ha van kedvem és időm, akkor megyek, ha nincs, akkor nem megyek. Az egész nem érdekel – csupán csak a felszínen!
- Milyen a kapcsolatom hittestvéreimmel? Én vagyok a tökéletes – ő a bűnös? Nálam van a tuti, majd én megmondom, ki mit tegyen, mondjon vagy gondoljon? Vagy jól megsértődök – hogy azután mégiscsak nekem legyen igazam, mert ha nem pátyolgatnak eléggé, nem jövök többet!
Lehet a történetbeli pozitív hőssel/szereplővel azonosulni – azonban nem lehetséges, hogy néha mégiscsak a rossz oldalon állok?
Ismered a tíz szűz példázatát? (Máté 25)
Mi volt köztük a különbség?
A kapcsolat! A tapasztalatgyűjtés
Te melyik csoportba tartozol?
Három csoport van itt:
- Akiknek volt elég olajuk – ők elszundítottak
- Akiknek túlságosan kevés volt az olajuk – ők elaludtak
- És akik ébren maradtak, és kiáltottak, amikor megérkezett a vőlegény
Melyikbe tartozol?
Van elég olajad?
Ha még ebben az évben eljönne Jézus – a próbákban, az igazán nehéz időkben, ami majd megelőzi eljövetelét – kitart majd az olajod?
Mennyi tapasztalatot szereztél Istennel?
Csak ez számít, semmi más!